Domů Vyšívání Gobelíny Gobelíny, gobelínová výšivka

Gobelíny, gobelínová výšivka

Co je gobelínová výšivka

Na samotnou gobelínovou výšivku nepotřebujeme žádnou speciální zručnost nebo zkušenost. Kromě znalosti několika základních stehů, základních pravidel začínání a ukončení příze potřebujete už jen několik pomůcek a vlastní trpělivost.
Tato technika se u nás používá na vyšívání obrázkových námětů, ale kdysi se s ní často realizovali i části, které se používali na čalounění stoliček nebo menších pohovek.


Pomůcky pro vyšívání gobelínů

Gobelínové plátno – volba závisí na druhu práce. Většina druhů je z bavlny nebo lnu v různém barevném provedení. Tmavé plátno si vyberte jen na práci s tmavými nitěmi, protože v opačném případě by prosvítání tmavého podkladu mohlo celý dojem z výšivky pokazit. Gobelínovým stehem můžeme vyšívat např. na panamě.
Gobelínové příze – musí být tak silná, aby překryla nitě tkaniny, na kterou vyšíváme. Nejlépe je použít mulinku – podle použité tkaniny vyšíváme jedním, dvěma či třemi vlákny.
Jehlygobelínové jehly jsou speciální s velkým ouškem a tupým hrotem.
Rám – napnutí plátna na vyšívací rám vám ulehčí práci a výšivka se nebude natahovat ani vlnit.


Gobelínový steh – půlkřížek

Postupujeme jako při vyšívání první řady křížků, pracujeme stále šikmými stehy, směřovanými vždy jedním směrem – vlevo nebo vpravo.

Gobelínový steh - půlkřížek
Gobelínový steh – půlkřížek